Vasaras saulgrieži Ambeļos nosvinēti ievērojot tradīcijas.

Jau gandrīz desmit gadus Ambeļu pagastā cenšamies svinēt Jāņus jeb vasaras saulgriežus tieši gada īsākajā naktī, cik nu to atļauj mūsdienu darba nedēļas kalendārs. Lauzt gadu desmitos nostiprināto tradīciju svinēt Līgo svētkus 23. jūnija vakarā, mēģinājām jau 2011.gadā. Tad pirmoreiz aicinājām pagasta iedzīvotājus pašiem pīt vainagus, kurt ugunskuru un aizvadīt gada īsāko nakti bez ierakstu mūzikas, – tikai pašiem dziedot un dancojot. Uz to iedrošināja gan pašas uzkrātā pieredze, gan internetā atrastie kāda rakstītie vārdi par vasaras saulgriežiem:

“Jāņu naktī tomēr ir kaut kas maģisks, kas liek to gaidīt — kā gada skaistāko brīdi. 
Ir kāda augstāka vara, kurai mēs paši šajā naktī nākam palīgā. Ar savu labo domu, ar savu labo vārdu, ar dziesmu mēs no savas puses dodam to labāko. Mēs veltām laukiem un cilvēkiem vislabākos vārdus ar mīlestības pilnu sirdi, un tas viss summējas. Tu ej ar prieku un sagaidi to pašu pretī. Tāda ir Jāņu nakts burvība. Ja tu dod daļu no savas sirds, tad burvība nepaiet tev garām. Bieži vien ir tā: ja tu esi brīnišķīgi sagaidījis un pavadījis Jāņus, tad ar šo pozitīvo enerģiju pietiek visam gadam. Manuprāt, Jāņi ir kaut kas īpašs, tas ikvienam būtu jāizdzīvo. Šīs nakts mistisko burvību nevar izstāstīt — svētki ir jāizjūt pašam. “

Gadu garumā esam mācījušies paši un dalījušies iegūtajā ar citiem. Esam aicinājuši ciemiņus pie sevis un paši braukuši pie kaimiņiem izdziedāt un izrotāt Jāņu tradīcijas. Esam sapratuši, ka tradīcijas pārmantojas tikai pašiem iesaistoties, ka jābūt kādam, kas ceļ saulītē jau it kā par  vecmodīgām  uzskatītas mūsu tautas bagātības.

Pazīstama folkloriste Ilga Reizniece ir teikusi sekojošo “…tradicionālā kultūra mūsdienās diemžēl vairs netiek pārmantota dabiski. Tā mērķtiecīgi un apzināti jānodod tālāk, un ir jāpieliek pūles, lai izdotos greznums, kas mūsu senčiem bija pats par sevi saprotams. 
Tie, kas to sapratuši un nākuši uz Jāņu mācībām, zina jēgu, prieku un izmaiņas sajūtās, svētkus svinot. Un viņiem vairs nepietiek ar divām meldijām, ja ir izvēle starp 1155…
Citiem zelts un sudrabs, mums – dziesmas.”

Tāpēc mēs –  folkloras kopas “Speiga” dalībnieki un Ambeļu pagasta darbinieki – cenšamies šos svētkus ar katru gadu padarīt atpazīstamākus, dodot iespēju jebkuram sajust īsākās vasaras nakts enerģiju un burvību, latgalisko dvēseles dziļumu un tradīciju spēku.

Paldies visiem, kuri iesaistās šo svētku sagatavošanā! Izpļaujot svinību vietu un ravējot puķu dārzu, kraujot ugunskuru un ceļot uguns stabu, pušķojot “Ambeļu skreini”, dziedot dziesmas  un sienot sieru, mēs katrs sevī arī radām šo kopības un svētku sajūtu, kas sasniedz augstāko punktu gada īsākajā naktī.